Geri
 

Sütlü Tatlılar

 

Krater Panna Cotta Karışımı
Krater Panna Cotta karışımı ile zamandan ve maliyetten tasarruf ederek Panna Cotta Tatlısı hazırlayabilmek artık çok kolay. İsteğe göre üzerine çeşitli sos ilaveleri ile lezzet ve görünümünde farklı alternatifler yaratılabilir. 

Geleneksel bir İtalyan tatlısı olan Panna Cotta, özellikle son yıllarda Türkiye’de çok sevilen ve tercih edilen bir tatlı haline gelmiştir. Bunda serinletici özelliğinin büyük etkisi olduğu gibi, Krater Panna Cotta Karışımı gibi hazır karışımların restoran, otel, cafe, catering gibi yerlerde kullanılmaya başlanması da üretim ve tüketim miktarını artırmıştır.

Uygulama
280 g Krater Panna Cotta Karışımı, kaynatılmış 1000 ml süte (200 ml’si sıvı şanti veya pastörize edilmiş sıvı krema olabilir) ilave edilip karıştırılır. Pişirildikten sonra karışım kaplara dökülür ve buzdolabında 45 dakika soğumaya bırakılır.

Ambalaj:
5 kg’lık Karton Koli (1 kg x 5 adet) 

 

 

Krater Krem Brulee Karışımı
Krater Krem Brule, süt kaymaklı özel bir tatlıdır. Seçkin bir Fransız tatlısı olan Krem Brule’yi yapabilmenin en kolay yolu Krater Krem Brule karışımını kullanmaktır. Fransız mutfağının vazgeçilmez orjinal tatlılarından birisi olan Krem Brule birçok restoranda bulunduğu gibi otellerin menülerinde de kendine yer bulmaktadır. Günümüzde çoğu catering firması oluşturdukları menülerin tatlı seçeneklerine yine Krem Brule alternatifini koymaktadırlar.

Uygulama
500 ml süt, 
300 g sıvı şanti veya pastörize edilmiş sıvı krema, 
150 g Krater Krem Brulee toz karışımı. 

Süt ve sıvı şanti karıştırılarak 80 °C’ye ısıtılır. Krem Brulee Toz Karışımı ilave edilerek kaynatılır. Daha sonra ısıya dayanıklı kalıba dökülerek buzdolabında 2 saat dinlendirilir. Üzerine pudra şekeri serpilerek üstten ısıtmalı fırında ya da üstü pürmüzle yakılarak karamelleştirilir.

Ambalaj:
5 kg’lık Karton Koli (1 kg x 5 adet)

 

 

Krater Krem Karamel Karışımı
Krater Krem Karamel, sade süt ile hazırlanan, yumurta içermeyen ve lezzetli bir tatlıdır. Klasik yöntemlerle hazırlanması oldukça zor olan bu tatlının Krater Krem Karamel Karışımı ile hazırlanması çok pratiktir. Klasik hazırlama yönteminde şart olan fırınlama işlemine de gerek kalmamaktadır. Krater Krem Karamel, sütlü bir catering ürünü olup özelikle otel menülerinde çok özel bir çeşit olarak sunulabilir kalite ve lezzettedir.

Uygulama: 
1 litre ısıtılmış süte 200g Krater Krem Karamel Toz Karışımı ilave edilir. Karışım biraz kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Önceden hazırlanan karamelize şeker veya karamel topping kalıba dökülür. Üzerine pişirilen krem karamel karışımı ilave edilir. Dolapta soğutulduktan sonra kalıptan çıkartılır ve soğuk bir şekilde servis yapılır.

Ambalaj:
5 kg’lık Karton Koli (1 kg x 5 adet)