Fora Gemlik T. Y. Sele Siyah Zeytin (1*10kg)

Ürün Kodu:1009176

%23
3.000,00 TL 2.299,00 TL+ KDV
Stok bilgisi için Üye Ol / Giriş Yap

FORA ZEYTİN SİYAH GEM.T. Y. SELE(261-290) (1*10kg) Özellikleri Nelerdir?

  • Malzeme Türü: Kuru Gıda
  • Grubu: Siyah Zeytin
  • Adet: 261-290 (1 kilogramda)
  • Kilogram :10 Kg
  • Kalori: 27 kcal(6 adet-1 porsiyon)

 

Fora Zeytin Siyah Gemlik Tipi Yağlı Sele(261-290) (1*10kg)

Zeytin, mutfaklarımızın baş köşesinde yer alan ürünlerden birisidir. Her mutfakta her sofrada mutlaka kendine yer edinen zeytin ülkemizde çok çeşitli türleri de bünyesinde barındırır. Sevilen zeytin çeşitlerinden bir tanesi de yağlı sele zeytinidir, yağlı sele zeytin de tüm zeytinler gibi aynı şekilde hasat edilir.

Gemlik tipi yağlı sele zeytinin en önemli özelliği görüntüsünün ve kabuğunun kıvırcık bir yapıya sahip olmasıdır. Aynı zamanda sele zeytinin tuza yatırılma işlemi de de çok kısa sürer. En fazla 1 ay salamura işlemine tabi tutulan sele zeytinler sonrasında sofralara alınmaya, mutfaklara ulaşmaya hazırdır.

Sele zeytin, uzun süreli salamuraya tabi tutulan zeytinlere göre nispeten daha tuzludur ve daha kısa sürede kullanıma hazır hale gelir. Fora markası ile tüketiciye sunulan Gemlik tipi yağlı sele zeytin 10 kilogramlık tenekeler halinde ambalajlanır. 10 kilogramlık bir teneke zeytin, ev tipi kullanım için biraz fazla görünebilir bu yüzden teneke ile zeytin alımını çoğunlukla restoranlar, kafeler, okullar, yurtlar, pastaneler ve benzeri ev dışı tüketim merkezleri yapar.

Saydığımız bu gıda işletmelerinin çoğunda kahvaltı hizmeti de verilir, yağlı sele zeytin de bu kahvaltılarda tercih edilen ürünlerden birisidir. Bunun dışında çeşitli yiyeceklerin üretiminde de Gemlik tipi yağlı sele zeytin kullanılır.

Zeytinin hamur işlerine vermiş olduğu aroma oldukça farklıdır. Çoğu tüketici zeytinli hamur işi satın almayı tercih eder, zeytinin iştah açıcı özelliği de buna katkı sağlar bu yüzden pastanelerde zeytinli kekler, zeytinli poğaçalar, açmalar, pizzalar, sandviçler ve daha birçok ürün kolaylıkla hazırlanır.

Gemlik Tipi Yağlı Sele Siyah Zeytin Özellikleri

Sele zeytinin salamura zeytine göre en önemli özelliği dış görünüşüdür. Sele zeytinin kabuğu biraz daha kıvırcık bir yapıya sahiptir. Ürünün Gemlik tipi zeytin olması da farklı bir avantajdır. Ev dışı tüketimin favorisi olan bu zeytin çeşidiyle şahane ürünler üretilebilir. Gemlik tipi yağlı sele siyah zeytin özellikleri ile bir adım öndedir.

Toplama işlemi yapıldıktan sonra uygun bir bidona konulan zeytinler 1 kat tuz 1 kat zeytin olarak hazırlanır ve bu süreç oldukça kısa sürer, sele zeytinin tadı da salamura zeytine göre daha yoğundur. Zeytinin oldukça iyi bir yağ ve lif kaynağı olduğunu unutmamak gerekir ancak 1 adet zeytin neredeyse 5 kaloriye denk gelir. Zeytin sağlıklı yağ grubu içerisinde yer alsa da yine de dikkatli şekilde tüketilmesi önemlidir.

Sele zeytin satın alındıktan sonra en önemli konulardan biri de saklama koşullarıdır. Profesyonel mutfaklarda doğru ve etkili saklama koşullarında saklanmayan zeytinler hızlıca bozulabilir, küflenebilir, tadı ve kokusu değişebilir.  Zeytinlerin kokusuz, serin, rutubetsiz alanlarda muhafaza edilmesi gerekir.  açıdan zeytinleri uygun kaplara yerleştirdikten sonra dolapta buzdolaplarında saklayabilirsiniz.

Kaliteli tercihler yapmak isteyen işletmeler aynı zamanda toptan satın alımlar yapar. Toptan alımlarda fiyatlarda oldukça makuldür. Teneke ile zeytin satın alan işletmeler genellikle Gemlik tipi siyah yağlı sele zeytin fiyatları içinde uygun seçenekler bulabilir.