Fora Gemlik Yağlı Sele Zeytin (1*10 Kg)

Ürün Kodu:1009130

%27
2.666,67 TL 1.950,00 TL+ KDV
Stok bilgisi için Üye Ol / Giriş Yap

ZEYTİN GEM.Y.SELE (291-320) (1*10KG) FORA Özellikleri Nelerdir?

  • Malzeme Türü: Kuru Gıda
  • Grubu: Kahvaltılık Türü
  • Adet: 291-320
  • Kilogram: 10

 

Zeytin Gemlik Yağlı Sele (291-320) (1*10kg) Fora

Zeytin, Türk kültüründe önemli yere sahiptir.  Ülkemizde Akdeniz ikliminin karakteristik bitkisi olan zeytin hemen her eve ve her sofraya yakışır. Zeytin ile yapılacaklar ise oldukça fazladır. Bugün çok sayıda işletmenin mutfağında da zeytinle karşılaşabiliriz. Zeytin, usta şeflerin elinde bambaşka hallere girerek müşterilerin karşısına büyük bir gururla çıkar.

Akdeniz mutfağı denince akla gelen zeytin çok sayıda çeşide de sahiptir. Bunlardan biri de Gemlik yağlı sele zeytinidir. Fora markasının ürettiği Gemlik cinsi zeytinler, 10 kiloluk tenekelerle satışa çıkarılır. Bu miktar evlerde kullanılan zeytin ihtiyacını karşılamaktan ziyade daha çok gıda işletmecileri, kafeler, restoranlar, oteller, yurtlar ve benzeri yerlerde tercih edilir.

Gemlik zeytini, Bursa'nın Gemlik ilçesinden hasat edilir. Zeytin Gemlik Yağlı Sele özellikleri ile çok sayıda zeytin çeşidinin bir adım önündedir. Bunun en önemli sebebi bol etli ve yumuşak yapısıdır. Aynı zamanda kabuğu ince iken çekirdeği de oldukça küçüktür. Gemlik zeytinleri tenekelerle üretime hazır hale getirilir her bir tenekenin içerisinde 291 ile 320 adet zeytin tanesi bulunur. Toptan zeytin satın alanlar için oldukça avantajlı bir alışveriştir.

Sofralık zeytin deyince aklımıza Bursa'nın Gemlik ilçesi gelir. Ev dışı tüketim merkezlerinde ve kahvaltılarda da Gemlik yağlı sele zeytini tercih edilir. Zeytinler olgunlaşmamışken yeşil renge sahiptir ve çoğu kez yeşil mor arası bir renkte iken hasat edilirler. Gemlik zeytini ise dalda siyaha dönmeden önce toplanmaz. Gemlik zeytinin parlak siyah ve doygun rengi bizlere doğallığı hakkında da fikir verir.

Zeytin Gemlik Yağlı Sele Özellikleri

Gemlik cinsi siyah zeytinler en az 6 ay süre olarak salamura işlemine tabi tutulur. Salamura sürecinde sadece kaya tuzu ve saf su kullanılır. Zeytinler olgunlaşmadan daldan toplanmaz ve aynı zamanda herhangi bir şekilde kostik madde kullanımı söz konusu değildir. Gemlik cinsi zeytinlerin siyah rengi ise tamamen doğaldır.

Hasat işlemi tek tek elle yapılır bu durumda ürünler toplanırken herhangi bir ezilme ve zarar görme ile karşılaşılmaz. Zeytinler iriliklerine göre ayrılır ve görüntü olarak aynı kalibre aralığında seçilir daha sonra seleler içerisinde salamura işlemine alınır. En az 6 aylık salamura sürecinden sonra ürünler kullanıma hazırdır.

Ülkemizde toplanan ve hasat edilen zeytinlerin çok büyük bir kısmı yağ üretiminde kullanılır. Lezzeti ve kalitesi yüksek ürünler ise sofralık olarak mutfaklara yönlendirilir. Ev dışı kullanımlarda da Gemlik cinsi sele zeytin sıklıkla tercih edilir. Kahvaltılarda sunulmanın dışında zeytinler hamur işlerinde, salatalarda soslarda yoğun bir şekilde kullanılır.

İşletme mutfakları için satın alınan Gemlik tipi sele zeytinlerin muhafaza edilmesi de önemlidir. Normal şartlarda zeytinler serin ve kokusuz ortamlarda saklanmalıdır. Teneke açılma işlemi yapıldıktan sonra ürünü buzdolaplarında saklayabilirsiniz.

 

Gıda işletmeleri zeytinle taçlandırılmış menüler hazırlarken Zeytin Gemlik Yağlı Sele fiyatları da oldukça uygundur. Doğru ürün tercihi ile birlikte oldukça etkileyici ürünler ortaya çıkararak müşterilerine büyük bir mutlulukla sunabilirler.