Aytaç Yağlı Siyah Zeytin (1*10kg)

Ürün Kodu:1033706

%10
1.401,22 TL 1.261,10 TL+ KDV
Stok bilgisi için Üye Ol / Giriş Yap

AYTAÇ YAĞLI SİYAH ZEYTİN (351-380) (1*10 KG) Özellikleri Nelerdir?

  • Malzeme Türü: Kuru Gıda
  • Grubu: Siyah Zeytin
  • Adet: 351-380 (1 kilogramda ortalama)
  • Kilogram :10

 

Aytaç Yağlı Siyah Zeytin (351-380) (1*10 Kg)

Zeytin, Türk mutfağında hatırı sayılır bir yere sahiptir. Zeytin, Türk kahvaltısı ile özdeşleştiği için hemen her kahvaltı masasının baş köşesinde yerini alır. Ülkemiz iklim açısından da zeytin üretimini destekleyen özelliklere sahiptir, bu sebeple çok sayıda farklı zeytin çeşidi ile karşılaşabiliriz.

Zeytin deyince aklımıza kahvaltılık ürünler gelse de zeytin kullanarak yapılabilecek çok farklı profesyonel mutfak ürünü de bulunur. Gıda işletmecileri mutfaklarında zeytinle üretilmiş üst düzey gıdalar hazırlayabilir.  Üstelik bu ürünlere de yoğun bir talep vardır.

Aytaç markalı yağlı siyah zeytin de bu ev dışı üretimlerde kullanılarak kalitesiyle ön plana çıkar. 10 kilogramlık tenekeler halinde hazırlanan yağlı zeytinler kilogram başına 351 ila 380 adet zeytin düşecek şekilde ayarlanır.

Zeytin kalibre değeri zeytinin boyutunu anlayabilmek için önemlidir.  Teneke üzerinde yazan bu sayı bize bir kiloya düşen ortalama zeytin miktarından zeytinin büyüklüğünü verir. Sayı ne kadar küçükse zeytin de o kadar iridir. Bunun yanı sıra tenekelerin üzerinde S, L, XS gibi kodlamalarda bulunur.

Zeytin salamura işlemi tamamlandıktan sonra hafif bir şekilde yağlanır. Ardından tenekelere paylaştırılır. Zeytinin sofralara ve mutfaklara ulaşabilmesi için fermantasyon işlemi önemlidir. Normal şartlarda zeytin buruk tada sahip bir meyve olduğu için tatlandırılması ve doğal acılığının kısmen de olsa azaltılması gerekir.  Bunun için doğal tuz ve saf su kullanılır. İyi bir zeytinin olgunlaşması ve yenmeye hazır olabilmesi için en az 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. 

Aytaç Yağlı Siyah Zeytin Özellikleri

Teneke ile alımlar ev tipi kullanımdan ziyade profesyonel mutfaklara hitap eder. İşletme mutfaklarında depolama prosedürleri de önemlidir. Daha fazla miktarda zeytin alımı söz konusu olduğu için zeytinlerin koyulabileceği özel alanlar olması gerekir. Buzdolapları veya soğuk hava depoları bu iş için oldukça uygundur.

Toptan alımlarda fiyatlarda uyguna gelir. Teneke halindeki zeytinler çeşide, büyüklüğe, lezzete ve fiyatlara göre satın alınır.  Aytaç Yağlı Siyah Zeytin fiyatları da profesyonel mutfaklar ve ev dışı tüketim için oldukça makuldür.

İşletmeler mutfaklarında zeytinle neler yapabilir? Zeytin sağlıklı öğünler için salatalara eklenebilir, peynirli ve zeytinli bol yeşillikli bir salata bireyin tüm günlük besin ihtiyaçlarını karşılar. Bunun dışında zeytin yoğunlukla hamur işlerinde kullanılır. Pastaneler, restoranlar, zeytinli ekmekler, zeytinli poğaçalar, açmalar yapabilirler.